В следващите няколко дни не трябва да карате ски и сноуборд извън предназначените за целта места в планините, а при разходка не трябва да излизате извън маркираните трасета. Това препоръчва пред Дарик директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев, като уточни, че два дни е минималното време, необходимо, за да се стабилизира снежната покривка.

Според Нешев двете основни грешки, които могат да доведат до трагични инциденти, са подценяване на условията в планините и надценяване на собствените възможности.

„Хората не се информират достатъчно. Освен това има липса на отговорност. Когато тръгваш да правиш такива неща, трябва да знаеш много добре какво точно правиш. Ето, в случая с инцидента днес, момчетата нямали планинска застраховка“, каза той.

Специалистът даде и няколко ценни съвета, ако през следващите дни сте решили да прекарате време в планината:

„Тези, които планират преходи, трябва да знаят, че обстановката в планините в България в момента не е подходяща за излизане и практикуване на ски и сноуборд извън пистите. Планината крие рискове, тъй като последните снеговалежи бяха съчетани със силни ветрове във високата част на планината. Тези две неща са предпоставка за натрупване на т.нар. снежни дъски. Много трудни за откриване и много лесни за събаряне“, обясни директорът на Планинската спасителна служба.

„Нека да се придържаме към това поне в следващите два дни, да се успокои обстановката, да улегнат снежните слоеве, да се стабилизира снежната покривка. Същото важи и за туристите. Да практикуват туризъм само по маркираните зимни трасета за туризъм. Препоръчвам на всички, които изпаднат в състояние на бедствие, нека ползват телефон 112. Препоръчвам на всички, които излизат в планината, да разполагат с мобилното приложение на Планинската спасителна служба, чрез което бързо и лесно могат да подадат координатите на своето местоположение, за да може да бъдем бързи и ефективни“, допълни още той.

Прочетете също и:

БЧК предупреждава за повишен риск от лавини

Снегът в Швейцария може да изчезне