Днес е 24 декември – Бъдни вечер! Това не само е денят преди раждането на Христос, но е и един от най-важните семейни празници.

На този ден приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започнали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден.

На този празник цялото семейство се събира на трапезата, която според обичая се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетен брой.

Те могат да са 7 – колкото са дните на седмицата или 9 – колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 12 ястия – колкото са месеците в годината. Те представляват сарми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др.

Снимка: pexels Снимка: pexels

Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.

На Бъдни вечер се месят три вида обредни хлябове – посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.

Има краища на страната, където традицията повелява в хляба да се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя пред домашната икона на Богородица. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът.

Снимка: pexels Снимка: pexels

Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.

Празничната атмосфера от Бъдни вечер се преливала в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят стопаните им. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока.

Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание.