Обвит в легенди и мистерии, приличащ на крепост в скалите, Гложенският манастир с чудотворната икона на Св. Георги Победоносец от векове наблюдава живописната долина на река Вит. Отбелязан е по GPS картите по тесния път от село Малък Извор, между Ябланица и Тетевен. За историята на манастира могат да се изпишат няколко книги. Според легендите първоначално е бил изграден близо до село Гложене. Стените му обаче почнали да се рушат, а чудотворната икона няколко пъти изчезвала. Появявала се на скална тераса в подножието на възвишението Лисец. Затова Гложенският манастир бил построен наново именно там.
Гложенски манастир
Снимка:
NOVA
Встрани от легендите, историята, затворена между каменните стени, е стократно повече. От древното килийно училище, през монашеските скривалища, укритието на Васил Левски и заточението на Васил Друмев. Цялото това историческо богатство е съхранено в запазената християнска светиня, построена по архитектурен образец на Атонските манастири.
В царството на тишината и легендите тръгваме да търсим една тайнствена пещера. От входа на Гложенския манастир “Свети Георги” хващаме пътеката към пещера Моровица. Следваме обозначения маршрут и потъваме за кратко в прохладна гора. Вървим по стар коларски път – вдясно се издигат скалните зъбери на Лисец, вляво се спуска обрасъл склон към Гложене и долината на река Вит.
На километър по пътя след манастира към пещерата се спуска стръмна и тясна пътека. През дърветата, по камъните, околността става все по-усойна. През пролетта пейзажът е приказен с колорита на горските цветя и ромона на планинските потоци.
Пещера Моровица
Снимка:
NOVA
Зад скалите изведнъж се отваря огромна тъмна дупка, обрасла в бръшлян и наподобяваща леговището на страховит змей. Хилядолетия назад потайното място е използвано като дом и укритие от диви зверове на първите обитатели на тези земи. Назад във времето хората наоколо вярвали, че в пещерата живеят зли духове, които сеели мор. Затова я нарекли Моровица.
Зад просторното светло предверие, има още над 3 километра лабиринт – дом на колония прилепи. Влизането обаче е само за спелеолози с екипировка и не се препоръчва за редовия турист.