До края на астрономическата зима времето ще запази своя настоящ пролетен ритъм – с температури около и малко над обичайните за сезона.

Текущата седмица ще е преобладаващо облачна покрай движението на преминаващ циклон. В понеделник валежите ще започнат следобед – първо в Западна България, а до полунощ и в някои централни и източни райони. Вторник и сряда ще вали с прекъсвания почти в цялата страна, в някои райони на Централна и Източна България в по-значителни количества.

По планините преобладаващите валежи също ще са от дъжд, а сняг ще вали над 1700-1800 метра. С понижението на температурите в хода на седмицата снежната граница ще се понижи.

С приближаването на почивните дни облаците все по-често ще се разкъсват в полза на слънцето, а валежите ще стават по-оскъдни.

Понеделникът ще е ветровит с особено силни южни пориви по северните планински склонове. Вятърът ще е топъл и ще задържи температурите в първите два дни на седмицата по-високи – между 15 и 20 градуса. Кулминацията в температурите ще е придружена и с традиционния пренос на сахарски прах в ниския атмосферен слой.

От сряда до петък ще е по-хладно – следобедните температури ще са между 8 и 13 градуса, а в часовете призори са възможни слани. В дните около Сирни Заговезни термометрите отново ще се върнат към по-приятни пролетни нива.

Около началото на астрономическата пролет (на 20 март в 5:06 ч.) има изгледи да премине атмосферно смущение с валежи от дъжд. А след това – в периода 22-25 март предстои по-осезаемо захлаждане. Преобладаващите валежи в равнините ще са от дъжд. Макар че някои метеорологични модели допускат снеговалеж и на по-малка надморска височина.

Ако този сценарий се реализира, нощните и сутрешните температури ще паднат около и малко под нулата, а през деня термометрите ще показват между 5 и 10 градуса.