След снега идва ред за оценка. В градината на Цветан Цеков ябълките все още не са вързали, а вече се говори за слаба реколта. „Не искам да бъда лош пророк, но очакваме една изключително лоша година. Българските плодове няма да се срещат по търговските мрежи. Най-вероятно ще има сериозен дефицит”, заяви Цветан Цеков, съпредседател на Българска аграрна камара, БКПЗ.
И въпреки усилията притесненията остават. „Може да загубим и 100% от реколтата. Но 60-80 процента се губи от градината. Неслучайно нашите сектори- плодове и зеленчуци, са уязвими”, обясни Цеков.
В Бургаско снегът също е нанесъл щети. „Не знаем какви ще бъдат студовете следващите два дни. Прогнозират много ниски сутрешни температури. В момента снегът е мокър, покрил е пшеницата и рапицата. Този сняг довечера най-вероятно ще замръзне. Със сигурност щетите ще бъдат сериозни”, заяви Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
За унищожени растения сигнализират земеделци от почти цялата страна. През последните години агрономите усещат промяната в климата. „Декември е по-топъл и после от февруари започват по-големи студове. Когато овошките се развият и имат плодче и това е много опасно”, твърди Светла Липова, агроном.ю
В Националния институт по метеорология и хидрология обясняват, че снегът през април не е необичаен. „Вероятността е това да се случва всяка втора година”, посочва доц. д-р Веска Георгиева ръководител секреция “Агрометеорология”, НИМХ.