В годината на водите екипи на Българска фондация "Биоразнообразие" търсят чешми, които са ценни за хората и биоразнообразието, за да ги възстановят. След Сакар, Костинброд и Провадия, тази инициатива вече е факт и в най-близката планина край София.

В първата теренна обиколка експертите са обходили чешми в северната част на Витоша около Златните мостове като са посетили 9 чешми в различно състояние - чешми с хубави фасади, с разпадаща се суха зидария, едва течащи или пресъхнали. Някои от тях са известни сред туристите с хубавата си вода.

Целта на обходите е да се идентифицират най-приоритетните за реновиране чешми от гледна точна на тяхното използване от хората, но също така и доколко са важни за биоразнообразието. За възстановяване се подбират чешми, край които могат да се обособят микровлажни зони - важни като източник на питейна вода, като места за живот или за размножаването на определени организми.

Възстановяват чешми във Витоша Възстановяват чешми във Витоша Снимка: Българска фондация Биоразнообразие

Витоша  е първият парк в България и на Балканския полуостров. Защитената зона е с много голямо туристическо значение и силно развита мрежа от туристически маршрути поради своята близост до столицата. Въпреки че Витоша е най-посещаваният природен парк в страната, той има запазено богато биоразнообразие.

Традиционните чешми с корита и малките влажни зони, които се образуват след тях предоставят специфични местообитания с подходящи условия за различни групи растения и животни:

Водолюбиви растения – плитките водоеми и преовлажнената почва създават условия за развитие на водолюбива растителност, включително голям брой редки и защитени растения;

Земноводни – жабите и тритоните прекарват по-голямата част от жизнения си цикъл във водна среда, като чешмите и плитките локви са особено важни за тяхното размножаване и отрастване на ларвите.На Витоша се срещат 11 вида земноводни, сред които южен гребенест тритон, малък тритон и алпийски тритон, дъждовник, жълтокоремна бумка и др.

Насекоми – водните кончета и редица други групи насекоми са пряко свързани с водоемите защото ларвите им се развиват във водна среда. Пчелите и други опрашители използват локвите и коритата на чешмите като източник на вода. С това малките влажни зони повишават екосистемните услуги на опрашителите (за селското и горското стопанство, както и подържащата им функция за дивите растения).

Бозайници като благороден елен, сърна, диво прасе, мечка, вълк, голяма водна земеровка, малка водна земеровка и др. използват коритата на чешмите и локвите за водопой. Прилепи – макар и да не са пряко свързани с този тип местообитания, също се възползват от повишеното обилие на насекоми, които са хранителна база за тях.

Възстановяват чешми във Витоша Възстановяват чешми във Витоша Снимка: Българска фондация Биоразнообразие

Предстоят още проучвания на терен, посещения с експерти, специализирани в ботаниката и зоологията, както и технически консултации, за да се изберат и възобновят най-приоритетните за опазване на биоразнообразието и с полза за хората чешми. Възстановяването може включва подмяна на тръбите, които довеждат водата до чешмата, почистване на каптажи, изграждане на дренажни тръби, възстановяване на зидовете и изграждане на корита.