Русия и Казахстан наредиха на повече от 100 000 души да се евакуират след като бързото топенето на снеговете доведе до повишаване нивата на реки, които надхвърлиха случилото се досега при най-големите наводнения в района от поне 70 години насам, предаде Ройтерс.

Водата от топящия се сняг заля десетки селища в планината Урал, Сибир и райони на Казахстан в близост до реките Урал и Тобол, чиито нива според местните власти са се повишили с метри за няколко часа до най-високата стойност, регистрирана някога.

Късно вчера на 9 април нивото на река Урал в Оренбург достигна 9,31 м, надхвърляйки критичното ниво от 9,30 м, съобщи областният управител. Той призова жителите на рисковите райони да се евакуират.

Нагоре по течението на река Урал придошлите води пробиха язовирна стена в град Орск миналия петък.

Регионалните власти съобщиха, че нивото на водата в Орск е спаднало с 21 см и сега е на 9,07 м, което все още е значително над официалното ниво за опасност от около 7 м.

Министерството на извънредните ситуации на Русия съобщи, че нивото на водата е спаднало в редица райони, но определи ситуацията като „все още тежка“.

Сирени в Курган, град на река Тобол, приток на Иртиш, предупредиха хората да се евакуират незабавно. Регионалните власти заявиха, че нивото на водите ще продължи да се покачва в продължение на три дни и прогнозираха „трудна ситуация“ до края на април.

Извънредно положение беше обявено и в Тюмен, главен град на основния нефтодобивен район в Западен Сибир.

Руските информационни агенции съобщиха, че министърът на извънредните ситуации Александър Куренков е пристигнал в града в рамките на регионална обиколка за оценка на опасността от наводнения.

Президентът Владимир Путин разговаря с президента Касъм-Жомарт Токаев на Казахстан, където над 86 000 души са били евакуирани заради наводненията. Токаев заяви, че наводненията са вероятно най-тежките от 80 години насам.

По темата:

Рекордни наводнения в Русия наложиха евакуация

Руска област обяви извънредно положение заради големи наводнения

 

Източник: БТА