Червено море е дом на около 5% от световните коралови рифове. Разнообразието от видове тук ги прави ключова туристическа атракция за гмуркачите.

И докато изменението на климата и човешката дейност изправят много от световните рифове пред криза, египетските корали изглежда се адаптират по-добре. Доклад на Глобалната мрежа за мониторинг на коралови рифове показва, че общо 14% от световните корали са били изгубени между 2009 г. и 2018 г. Изменението на климата, туризма, свръх улова и крайбрежното строителство се посочват като главни причини.

Ярко оцветените корали изхвърлят своите водорасли и избеляват дори само от покачване на температурата на океана с 1-2 градуса по Целзий.

„Температурата през лятото спрямо зимата в северната част може да варира с 14-15 градуса по Целзий. Така че в сравнение с коралите в тропическите райони, където температурата остава стабилна и няма сезони, коралите в Египет са много по-опитни в справянето с температурните промени“, казва морският биолог Махмуд Хасан Ханафи, предава Ройтерс.

Но рифовете на Червено море са изправени и пред други заплахи. Котвите за лодки могат да повредят коралите, строителните дейности на брега могат да замърсят водите и водолазите могат да се приближат твърде много.

Всяка година в района се извършват до 9 милиона гмуркания на повече от 250 места. Хургадската асоциация за опазване  на околната среда инсталира все повече шамандури по крайбрежието, за да попречи на лодките да хвърлят котви, които могат да унищожат коралите.

Асоциацията също така се надява да облекчи натиска върху някои коралови рифове чрез потапяне на лодки, за да създаде алтернативни места за гмуркане. Морските биолози казват, че опазването на рифовете на Червено море трябва да бъде един от основните приоритети за местните власти, тъй като те са жизненоважни за привличането на туристи и поддържането на поминъка.

Прочетете и:

Куба отглежда корали, за да запази рифовете си

Защо загиват кораловите рифове

Кораловите рифове край Хаваи са застрашени от поройните дъждове