Докато жегата е стегнала в хватката си южна Европа, то в Германия времето е прохладно. Не така изглеждаха обаче нещата само преди няколко седмици там, когато страната беше обхваната от непоносими горещини. От Федералната асоциация на лекарите в Германия предлагат да бъде въведена сиеста, каквато познаваме от горещите страни на Стария континент.

Идеята породи разпалени дискусии. Сиеста произхожда от латински и означава – оставете работата, потърсете сянка, хапнете, пийнете и евентуално поспете. Именно този модел изискват и лекарите в Германия, въпреки, че в летния сезон горещините там традиционно нямат продължителността на тези в средиземноморските региони.

Идеята на медиците се приема добре, не само от асоциациите на служителите, някои работодатели също са отворени към нея. Одобрение изрази в социалните мрежи и здравният министър на Германия. Карл Лаутербах написа „Сиеста в жегата със сигурност не е лошо предложение“. Министърът обаче остави въпроса отворен за работодателите и служителите и заяви, че няма нужда от политическа намеса по темата, предава NOVA. Не липсват обаче и критики.

„Жегата в Германия и Централна Европа ни притеснява. Преди 20 години имахме 6 горещи дни с температури над 30 градуса, а сега са 12. Нашето предложение да се справим е следното – да започваме по-рано работа, а на обед да правим пауза. Когато температурите са над 30 градуса работните процеси стават трудни. Продуктивността спада”, смята д-р Йоханес Нисен, председател на Федералната асоциация на лекарите в държавното здравеопазване.

„Когато стоим по-дълго в жегата, страдаме от главоболие, може да получим замайване, може да се стигне и до колабиране. Някои хора влизат в болница”, коментира още д-р Нисен.

Освен сиестата, в борбата с жегата не бива да забравяме и старите и добре изпитани методи.

„Да носим шапки, да работим в по-хладни помещения”, припомнят лекарят.

Според доктор Нисен промяната в климата неминуемо ще доведе и до промяна в културата на работа.

„В средиземноморските страни вече е факт в обедните часове да има по-дълга почивка. Можем да учим от този модел, не само в южните страни, но и в Централна Европа – Франция, Германия, както и други големи страни. Трябва да се напаснем към жегата”, каза още той.

Прочетете също и:

Как да преживеем лятото в офиса

КНСБ: Високите температури през лятото създават рискове за работниците на открито

Време за мотивация: Как да се върнем на работа след ваканцията