В разгара на пандемия, замърсена планета, увеличаващи се болести като рак, астма, сърдечни заболявания, на 7 април – Световния ден на здравето 2022 г., Световната здравна организация съсредоточава вниманието на целия свят върху спешните действия, необходими за поддържането на здравето на хората и планетата.

СЗО изчислява, че повече от 13 милиона смъртни случая по света всяка година се дължат на екологични последствия, които могат да бъдат избегнати. Това включва климатичната криза – най-голямата заплаха за здравето, пред която е изправено човечеството.

Климатичната криза е и здравна криза“, казват от СЗО.

 

 

На 7 април светът отбелязва Международния ден на здравето. Датата е избрана във връзка с основаването на СЗО през 1948 г. В България този ден се отбелязва от 1964 г. като Ден на здравния работник, а през 2006 г. е преименуван на професионален празник на работещите в здравеопазването.

Всяка година мотото на празника е различно и акцентира върху приоритетна тема, с която е ангажирана СЗО. Мотото тази година е „Нашето здраве, нашата планета“.

Световният ден на здравето е глобална инициатива, която призовава всички – от световните лидери до хората във всички страни, да се фокусират върху едно здравно предизвикателство със световна значимост.

Акцентирайки върху новопоявяващите се здравни проблеми като психичното здраве, грижите за майките и децата и изменението на климата, Световният ден на здравето дава възможност да се започнат колективни действия за опазване здравето на хората и тяхното благоденствие.

Прочетете и:

Мръсен въздух дишат почти всички хора по света

Климатичната криза е на прага ни

Последните седем години са били най-горещите в историята