Някои щъркели не успяват да отлетят през есента на юг по различни причини. Смята се, че това е нормално явление, но истината е друга. 

Птиците, които не отлитат, най-вероятно са болни, твърде възрастни, с травми или твърде слаби, за да издържат трудния прелет. Не отлитат и щъркели, спасени като малки при падане от гнездото им и доотгледани от хора, които са ги опитомили, без да предполагат, че с това им нанасят трайни психически увреждания.

Фондация „Дивите животни“ дава полезни съвети какви са най-правилните действия, ако намерим изостанали щъркели.

Ако щъркелът лети нормално, не е редно да се хваща и прибира, за да му се помогне. Ако птицата е психически увредена, прибирането няма да промени психиката ѝ, освен това е и незаконно.

Хващане и прибиране е допустимо само за птица, която има физически проблем и е ясно, че той ѝ пречи да отлети. 

Снимка: pixabay Снимка: pixabay

Ако птицата успее да се установи до водоем, богат на храна дори през зимата, тя ще успее да преживее, стига да не стане жертва на хищниците. Ако няма достатъчно храна, обаче, птицата няма шанс, освен ако не се  подхранва изкуствено.

Ако намерите такъв щъркел, който видимо не може да лети, подайте сигнал за него в Регионалната инспекция за околна среда и води (РИОСВ). Ако щъркелът лети, единственото, което може и е допустимо да се направи е да се подхранва, за да изкара зимата.